Terapia wzroku

Proponujemy Państwu unikalną w regionie łódzkim optometryczną terapię zeza i zaburzeń widzenia obuocznego, czyli ćwiczenia usprawniające funkcjonowanie narządu wzroku. Metoda ta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie stosowana jest z sukcesem od wielu lat i pomogła już tysiącom pacjentów!

Na czym polega terapia optometryczna?

Trening wzrokowy poprzedzony jest wnikliwym badaniem kwalifikacyjnym, podczas którego określany jest rodzaj zaburzenia, elastyczność układu wzrokowego i neuronalnego oraz rokowania, co do wyników terapii. Sam trening wzrokowy polega na wykonywaniu ściśle określonych przez terapeutę (specjalistę) ćwiczeń. Ćwiczenia te są wykonywane w gabinecie optometrycznym pod kierunkiem terapeuty i/lub samodzielnie przez pacjenta w domu. Terapia może trwać od kilku tygodni do kilku lat, w zależności od rodzaju zaburzenia i sumienności pacjenta.

Kto może skorzystać z terapii optometrycznej?

Terapia widzenia dedykowana jest osobom w każdym wieku, przy czym należy zaznaczyć, że największe zmiany są możliwe do osiągnięcia w przypadku dzieci, ponieważ ich układ wzrokowy i neuronalny jest najbardziej plastyczny (dotyczy to przede wszystkim zeza). Jednakże również osoby dorosłe (bez względu na wiek!) mogą odnosić korzyści z treningu wzrokowego.

Terapia wzroku przeznaczona jest dla osób:
  • z zaburzeniami ustawienia oczu, tj. z różnego typu zezami (stałymi, okresowymi, ukrytymi);
  • z zaburzeniami pracy mięśni zewnątrzgałkowych – np. po urazach i wypadkach, przy porażeniu mięśni itd.;
  • z zaburzeniami akomodacji, czyli z niestabilną ostrością widzenia podczas przenoszenia wzroku na przedmioty umieszczone w różnych odległościach (np. dal – bliż);
  • odczuwających subiektywne dolegliwości związane z układem wzrokowym (i nie tylko) – np. senność przy czytaniu, bóle głowy i oczu, uczucie zmęczenia, pieczenia oczu, nudności, zawroty głowy podczas pracy wzrokowej, trudności z czytaniem, niechęć do pracy wzrokowej, zaburzenia widzenia, dwojenie obrazu, problemy z percepcją, światłowstręt itp.

Optometryczna terapia widzenia jest bardzo często alternatywą dla zabiegu operacyjnego w przypadku zezów. Natomiast w sytuacji, kiedy operacji nie można uniknąć, metoda ta przygotowuje pacjenta do zabiegu, a po operacji rehabilituje układ wzrokowy i pomaga osiągnąć prawidłowe widzenie obuoczne. W takim przypadku optometrysta i okulista ściśle współpracują w opiece nad pacjentem.

Jakie korzyści daje terapia optometryczna?
  • Usprawnia pracę mięśni zewnątrzgałkowych
  • Wpływa na ustawienie oczu
  • Usprawnia akomodację
  • Niweluje nieprzyjemne objawy ze strony układu wzrokowego
  • Pomaga osiągnąć komfortowe widzenie obuoczne
  • Poprawia samopoczucie pacjenta i jego interakcję ze środowiskiem, a także pozytywnie wpływa na jego samoocenę i poczucie własnej wartości (np. w przypadku zezów jawnych)

Zapraszamy do skorzystania z optometrycznej terapii widzenia w naszym gabinecie!